Know your MP - Details of Member of Parliament

Know everything about members of parliament...India.. right from their DOB to contact details to everyhing...

Sunday, May 20, 2007

KHANDURI, AVSM,MAJ.GEN.(RETD.) BHUWAN CHANDRA

Biographical Sketch
Member of Parliament
14 th Lok Sabha
KHANDURI, AVSM,MAJ.GEN.(RETD.) BHUWAN CHANDRA

Constituency : Garhwal ( Uttrakhand )

Party : Bharatiya Janata Party (BJP)
E-Mail : bc.khanduri@nic.in

Father’s Name Late Shri Jai Ballabh Khanduri
Mother’s Name Late Smt. Durga Devi Khanduri
Date of Birth 1 October 1934
Place of Birth Dehradun (Uttaranchal)
Marital Status Married
Date of Marriage 17 February 1964
Spouse’s Name Smt. Aruna Khanduri
No. of Sons 1
No. of Daughters 1
Educational Qualifications B.Sc., B.E., M.I.E. (India), Long Defence Management Course
Educated at Allahabad University, Allahabad (Uttar Pradesh), College of Military Engineering, Pune (Maharashtra), Institute of Engineers, New Delhi and Institute of Defence Management, Secunderabad
Profession Engineer , Management Consultant
Permanent Address Jai Durga Niwas, 12, Vikas Marg,
Pauri Garhwal- 246 001(Uttaranchal)
(01368) 222600

Present Address 1, Dr. Bishambar Das Marg,
New Delhi - 110 001
Tels. (011) 23352255, 23714433, 9868180405 (M)
Fax: (011) 23714433

Positions Held
1991-96 Elected to 10th Lok Sabha
1991-96 Chief Whip, Bharatiya Janata Party (B.J.P.), Parliamentary Party, Lok Sabha
1992-97 Member, National Executive, B.J.P.
1996-97 Vice-President, B.J.P., Uttar Pradesh
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)
1998-99 Chief Whip, B.J.P. Parliamentary Party, Lok Sabha
Member, Committee on Public Accounts
Member, Rules Committee
Member, Business Advisory Committee
Member, Committee on Home Affairs; [Departments of, (i) Law and Company Affairs; Personal, Public Grievances and Pensions] and Convenor of its Sub-Committee on Personnel Policy of Central Para- Military Forces (CPMFs)
Member, Consultative Committee, Ministry of Defence
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (3rd term)
Chief Whip, B.J.P. Parliamentary Party, Lok Sabha
1999-2000 Member, Business Advisory Committee
Member, Committee on Home Affairs; [Departments of, (i) Law and Company Affairs; and (ii) Personnel, Public Grievances and Pensions] and Convenor of its Sub-Committee on Personnel Policy of Central Para- Military Forces (CPMFs)

1999-2001 Member, Committee on Public Undertakings
2000-2001 Member, Committee on Ethics
2000-2003 Member, National Executive, Bharatiya Janata Party
Nov. 2000-23May 2003 Union Minister of State (Independent Charge), Road Transport and Highways
24 May 2003- 21May 2004 Union Cabinet Minister, Road Transport and Highways
12 July 2003 - 8 Sept. 2003 Union Cabinet Minister, Road Transport and Highways with additional charge as Minister, Urban Devlopment and Poverty Alleviation
May 2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (4th term)
June 2004-August 2004 Chief Whip, B.J.P. Parliamentary Party, Lok Sabha
August 2004 Member, National Executive, B.J.P.
Chairman, Committee on Finance
Member, General Purposes Committee
Member, Buisness Advisory Committee
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas
8 March 2007-onwards Chief Minister, Uttarakhand

Social And Cultural Activities
Managing "Chandra Ballabh Trust" started in Garhwal, in 1917 by his grand father; Patron, Parvatiya Sanskriti Parishad, Dehradun, 1990-93
Special Interests
Prohibition and cultural heritage of India; environment and forests, defence, social work, population control
Favourite Pastime and Recreation
Sports and reading
Sports and Clubs
Vice-President, Archery Association of India, State President (Uttranchal); Defence Services Institute, Dhaula Kuan, New Delhi, and (ii) India International Centre, New Delhi ; Tennis, squash, hockey and football
Countries Visited
Austria, France, Germany, Holland, Japan, Malaysia, Switzerland, Thailand, U.K., Vietnam and U.S.A.
Other Information
Participated in Freedom Struggle as a student; served Indian Army, Corps of Engineers, 1954-1990, held various posts, (i) Commander of Regiment during Indo-Pak War, 1971, (ii) Commander of an Engineer Brigade, (iii) Chief Engineer; (iv) Additional Military Secretary, Army Headquarters; and (v) Additional Director General, Engineer-in-Chief’s Branch, Army Headquarters; conferred Ati Vishisht Seva Medal (AVSM) by the President of India for distinguished services in the Indian Army, 1982; Founder President, (i) Poorva Sainik Seva Parishad, Uttar Pradesh, 1992-2000; and (ii) Uttaranchal Pradesh Sangarsh Samsiti, 1994-96; Member, Wild Life Society of India, 1990-2000; Member, G.B. Pant Himalaya Environment and Development Committee, 1998-2000

 

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home